En İyi Isı Yalıtım (Mantolama) Malzemesi

En İyi Isı Yalıtım (Mantolama) Malzemesi

Isı yalıtım malzemeleri; ısı kayıbını önlemek için kullanılan, düşük kalınlıklarda yüksek ısıl dirence sahip, hafif ve özel malzemelerdir.

Isıl iletkenlik katsayısı düştükçe malzemenin yalıtım özelliği artar. Bir malzemenin veya yapı elemanının ısıl direncinin arttıkça ısıl enerji azalır.

Isı Yalıtım (Mantolama) Levhalarında en önemli 5 özelliği:

  1. Isı iletim katsayısı: Lamda değeri en düşük olan levha en iyi ısı yalıtımını sağlar.
  2. Nefes alma: Su buharı geçirgenliği en düşük levha bina duvarlarından su buharının atılmasında daha çok destek olmaktadır.
  3. Su emme: Su emmesi en düşük olan malzeme diğerlerine göre daha az risklidir. Isı Yalıtım Levhasının TSE belgesi var ise su emme değeri standart ölçülerdedir. Kaspor levhaları TSE belgelerine sahip ürünlerdir.
  4. Boyut kararlılığı : Isı yalıtım levhalarında en-boy-kalınlık zamanla ve iklim şartlarına bakılarak değişkenlik göstermemeli. Malzemenin iklim şartlarına ve uygulamaya dayanacak kadar esnek ve mukavemetli olması gerekli.
  5. Yangın Sınıfı: Ülkemizde binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği bina cephelerinde kolay alev alan malzemelerin kullanılması yasaklanmıştır. Yukarıda verilen ısı yalıtım levhalarından taş yünü hiç yanmaz A1 sınıflı, EPS ve XPS ısı yalıtım levhaları ise B sınıfına girmektedirler. Yangın yönetmeliğine uygun ürünlerdir. Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinin pek çoğunda aşağıdaki ısı yalıtım levhaları bina mantolamasında ve diğer ısı yalıtım uygulamalarında kullanılmaktadır.

EPS ( Genleştirilmiş Polistren ) Isı Yalıtım Levhaları : Polistren sert köpük yapay organik bir izolasyon malzemesidir.

XPS ( Extrüde Polistren ) Isı Yalıtım Levhaları : Polistren sert köpüğün banttan çekilerek üretilen tipidir.

Taşyünü : Bazalt, kireç taşı, dolomit gibi minerallerden elde edilen lifli ısı yalıtım malzemeleridir. Yüksek ve düşük yoğunlukta olmak üzere iki şekilde üretilmektedirler.

Özet olarak ısı yalıtım levhaları ısıl performansını ve lamda değerini karşılaştırılmasında fayda var.

Open chat
İletişim için
İyi günler, Nasıl yardımcı olabiliriz?